Suche

Jak założyć akwarium z rekinami - praktyczna wiedza!

Spis treści

Możesz sobie wyobrazić, że rekiny potrzebują dużo miejsca do pływania, a więc prawdopodobnie nie są one spotykanymi na co dzień zwierzętami, które znajdziesz w prywatnym akwarium. Możemy jednak znaleźć rekiny, które nie potrzebują aż tak dużo miejsca i nie są bardzo aktywne. Popularny w akwarystyce morskiej rekin bambusowy jest tego dobrym przykładem. Rekiny bambusowe są hodowane przez hobbystów, ponieważ nie są tak trudne w utrzymaniu, jak mogłoby się to początkowo wydawać. Mimo wszystko nie umieściłbym ich w zbiorniku mniejszym niż 1500 litrów, a to niestety często się zdarza. Kiedy więc jeden z naszych klientów zamarzył o tym, by rekiny czarnopłetwe pływały w jego restauracji, musieliśmy to bardzo poważnie przemyśleć. 
fot. Ten zbiornik został zbudowany przez Aqualife w Belgii dla Pavarotti Kijkduin, restauracji w Hadze w Holandii.

Konstrukcja

8 metrów długości, 3 metry szerokości i 1,5 metra wysokości to ogromny zbiornik, mieszczący około 35 000 litrów wody. Wraz z filtracją ma całkowitą pojemność 40 000 litrów. To naprawdę dużo! Dlatego w miejscu, gdzie stoi zbiornik, wykonano specjalny fundament z masywnymi belkami stalowymi. Zbiornik wykonany jest ze stalowej konstrukcji, poliestru i paneli szklanych.

Najpierw rama została zespawana w hali produkcyjnej Aqualife.

Po spawaniu rama została przetransportowana na pierwsze malowanie.

Po malowaniu przyszedł czas na ustawienie ramy.

Powłoka poliestrowa i montaż paneli szklanych. Na tym zdjęciu widać masywne stalowe belki, na których stoi zbiornik.

Przyjrzyj się dobrze rogom, są zaokrąglone od wewnątrz, co jest ważne w akwarium z rekinami, aby zwierzęta nie zraniły się, wpadając w kąt 90 stopni.

Tutaj zbiornik znajdował się w końcowej fazie przed aquascapingiem, napełnieniem i montażem lamp.Również projektanci wnętrz zaczęli budować miejsca do siedzenia wokół zbiornika.

Filtracja

Ten odpieniacz białek firmy MAT Filtration Technologies ma pojemność do 60 000 litrów. Wykonuje świetną robotę i jest łatwy w utrzymaniu.
„Sump” to filtr AquaKing z czerwoną etykietą, który został wykonany na zamówienie. Woda wpływa przez automatyczny filtr z włókniny. Kolejna komora posiada filtrację na biomedia K1, pompa powietrza utrzymuje K1 w ruchu. W przypadku absorberów fosforanów stosujemy odpowiednie reaktory.

Utrzymanie

Konserwacja jest wykonywana przeze mnie raz w tygodniu. Sprawdzam parametry wody i upewniam się, że elementy filtrujące i pompy działają dobrze.Karmieniem i czyszczeniem szkła zajmuje się obsługa restauracji.
To akwarium z rekinami działa już ponad 6 miesięcy. Początkowo doświadczyliśmy pewnych problemów z pierwszą grupą ryb i niedziałającym sprzętem. To sprawiło, że start był bardzo stresujący. Najważniejszą rzeczą, którą musieliśmy zrobić, nawet przy tak dużym zbiorniku, była cierpliwość!
W przyszłości planujemy wykorzystać wiele urządzeń z Reef Factory do automatycznego testowania, dozowania i monitorowania.

Zwierzęta

Współpracujemy z De Jong Marinelife, aby uzyskać najlepszą pomoc przy wyborze ryb do tego zbiornika. To oni dostarczają nam wszystkie zwierzęta. Pierwsza grupa ryb, które są teraz w zbiorniku, to ławica płaskoboków tępogłowych, trochę pokolcowatych, rogatnicowatych, lisogłowów, babek kopiących, rekina rogatego, mureny splecionej i 2 rekinów czarnopłetwych. Rekiny czarnopłetwe w końcu przerosną ten zbiornik, a dzięki współpracy z Dejong Marinelife jesteśmy w stanie zabrać rekiny w lepsze miejsce, gdy staną się zbyt duże, a młode rekiny je zastąpią, więc można powiedzieć, że jest to zbiornik wzrostu rekinów. Oczywiście do akwarium dodawana jest również duża ilość członków ekipy sprzątającej ;). W przypadku koralowców dodaliśmy trochę korali skórzastych, aby nadać skałom nieco koloru.

O autorze

Picture of Kevin Van Beeck z K-reef Aqualife

Kevin Van Beeck z K-reef Aqualife

Jestem Belgiem z pochodzenia, ale mieszkam w Holandii. Jestem akwarystą od ponad 20 lat. Prowadzenie kanału na YouTube o utrzymywaniu zbiorników ze słoną wodą było pierwszym krokiem do posiadania własnej firmy. 2 lata temu zdecydowałem się rzucić moją ówczesną pracę i zająć się rozwijaniem własnego biznesu na pełen etat. Teraz codziennie bawię się tym hobby i mogę realizować niesamowite projekty razem z Aqualife - Belgium.