Jak dobrać rybę do akwarium morskiego?
Zanim zdecydujemy się na dodanie nowej ryby do do akwarium morskiego, powinniśmy przemyśleć kilka istotnych aspektów. W tym artykule omówię kluczowe elementy, które pozwolą Ci z sukcesem umieścić w zbiorniku nowego mieszkańca.
Wielkość zbiornika a rozmiar ryby
Jest sporo mniejszych ryb, takich jak błazenki, pterapogony, chromisy, ślizgi, itp., które poradzą sobie w większości zbiorników. Wielu akwarystów marzy, by w swoim zbiorniku trzymać pokolce. Ponieważ pokolce potrafią osiągać duże rozmiary, akwaryści często decydują się tu na współpracę ze swoim zaprzyjaźnionym sklepem. Umawiają się, że kiedy ryba podrośnie, sklep przyjmie ją z powrotem do siebie, a nawet wymieni na mniejszą. Wśród pokolców, najbardziej popularny i wytrzymały jest Zebrasoma flavences.
Dieta
Przed zakupem danej ryby należy zapoznać się z zasadami jej odżywiania. Specyficzne grupy ryb, takie jak błazenki czy pokolce, odżywiają się mrożonkami, pokolce dodatkowo wymagają pokarmu roślinnego. Chelmon i mandaryn wymagają sporej ilości robaków, bytujących na skałach w akwarium.
Przed każdym zakupem ryby warto skonsultować się ze specjalistami ze sklepu akwarystycznego, by dowiedzieć się dokładnie, czym żywi się ryba i czy nasze akwarium jest na nią gotowe (co jest bardzo istotne choćby przy wspomnianym mandarynie). W naszej bazie wiedzy ReefPedia znajdziesz opisy ryb wraz z informacjami dotyczącymi ich żywienia. Przed podjęciem decyzji o zakupie ryby, zachęcamy do lektury odpowiednich artykułów na temat poszczególnych gatunków.
Trudność w utrzymaniu
Przed nowym zakupem, należy zwrócić uwagę na ważny aspekt, jakim są potencjalne trudności w utrzymaniu ryby w akwarium. Wiadomo, że niektóre ryby są łatwiejsze w utrzymaniu, a inne trudniejsze. Czym innym jest utrzymanie Zebrasoma flavences, a czym innym Acanthurus leucosternon. Żółtek poradzi sobie w trudnych warunkach, natomiast białobrody jest wrażliwy choćby na zmiany czystości wody. Paracanthurus hepatus z kolei jest bardzo płochliwym gatunkiem, podatnym na stres. W przypadku wrażliwych ryb, ryzykujemy, że jeśli zwierzę zapadnie na chorobę, np. dostanie ospy, to zarazi nią całą obsadę. W związku z tym mierzmy siły na zamiary, czytajmy, pytajmy w sklepie i decydujmy się na zakup, dopiero gdy zdobędziemy odpowiednią wiedzę.
Agresja
W zależności od gatunku, ryby wykazują różny stopień agresji. Skrajnym przykładem są drapieżniki. Trudno byłoby utrzymać np. skrzydlice w zbiorniku z mniejszymi rybami – mały błazenek szybko może stać się pokarmem dla agresywnej skrzydlicy.
Problem agresji dotyczy jednak nie tylko ryb drapieżnych. Gdy w jednym zbiorniku znajdą się dwa samce mandaryna – również będą ze sobą walczyć. Różnego rodzaju pokolce bywają wobec siebie agresywne, szczególnie Zebrasoma xanthurum, Acanthurus sohal, ale też dwa żółtki w jednym zbiorniku mogą stać się wzajemnymi agresorami. Nie ma recepty na to, aby pokolce ze sobą nie walczyły, ale dobrą praktyką będzie wprowadzanie tych bardziej agresywnych ryb do akwarium morskiego na samym końcu.
Zdarza się, że ryby z gatunku wargaczy również prowadzą między sobą walki, choć znam niejeden przykład akwarium z wieloma wargaczami, które nie były wobec siebie bezpośrednio agresywne, ale za to toczyły między sobą gonitwy.
Spotkałem się nawet z sytuacją, że z pozoru spokojny Salarias zamęczał inne ryby.
Garbiki z kolei są uważane za bardzo agresywne ryby. Potrafią wybrać sobie kawałek akwarium zaciekle go bronić. Miałem okazję być świadkiem sytuacji, w której jeden mały garbik wybił kolejno całą serię pokolców. Osobiście uważam, że nie warto trzymać garbików w akwarium, ale oczywiście każdy akwarysta podjemie własną decyzję.
Odpowiednia liczba ryb w zbiorniku
Istnieje wiele zaleceń, a nawet kalkulatorów, pomagających podjąć decyzję, ile ryb możemy trzymać w akwarium morskim. Nie wiem, czy ktokolwiek trzyma się tych zasad, mam za to pewność, że należy dokładnie monitorować takie parametry jak PO4, NO3 oraz pH. Jeśli obsada rybna będzie zbyt duża, parametry szybko ulegną zmianie. Musimy pamiętać, że ryby rosną, więc z czasem będą jeść więcej, a tym samym więcej wydalać. W tym wypadku będziemy musieli ponownie dopracować filtrację.
Dodatkowe podpowiedzi
Przy doborze ryb musimy kierować się wiedzą, dużo pytać, czytać i dopiero wtedy kupować. Zaufany sklep, w którym pracują pasjonaci akwarystyki morskiej, to doskonałe miejsce na zdobycie wiedzy na temat ryb.
Przy zakupie można poprosić pracowników sklepu, by nakarmili przy nas rybę. Kupujmy ruchliwe, nauczone jedzenia ryby, złą praktyką natomiast jest szukanie najtańszej ryby. Na pierwszym miejscu powinno być kupienie zdrowego, nauczonego jedzenia osobnika, o którego odpowiednio zadbano i przeszedł kwarantannę. Wybierając najtańszą rybę, ryzykujemy, że wpuścimy do zbiornika zwierzę, które nie przeszło kwarantanny. Wobec tego, strategia oparta na oszczędności pieniędzy może się na nas szybko zemścić.
Zapraszamy do dalszej lektury w poszczególnych zakładkach, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat konkretnych gatunków ryb, ich wymagań oraz sposobu odżywiania.
W tym miejscu znajdziesz link do dyskusji na Social Reef. Zapraszamy do zabrania głosu na temat wpuszczania nowych ryb do akwarium.
O autorze
Marek Protasewicz
Akwarystyka morska jest moją pasją od ponad 10 lat. Uwielbiam się uczyć. Nasze hobby nauczyło mnie wielu cenny rzeczy takich jak cierpliwość, planowanie i rzetelność. Lubię łączyć pasję z pracą. Kilka lat temu prowadziłem sklep z akwarystyką morską Crazy Coral, który obecnie jest hurtownią zwierząt oraz produktów. Budując ten biznes od podstaw, uczyłem się na własnych błędach, niejednokrotnie płacąc ogromną cenę za wiedzę. Kierowałem projektem naukowym mającym na celu opracowanie metod szybkiego wzrostu koralowców w warunkach nienaturalnych. Projekt został zrealizowany przez Get Sales. Jestem współzałożycielem firmy Reef Factory, w której współtworzę produkty, odpowiadam za kilka obszarów w tym za budowanie dystrybucji. Firma produkuje inteligentne urządzenia do akwarystyki morskiej. Dla mnie to kolejny poziom rozwoju, w którym znów mogę coś zrobić dla naszej branży. Ostatnie projekty, które tworzę to Social Reef i ReefPedia.