Szukaj

Prace cykliczne: Czyszczenie pompy obiegowej i odpieniacza

Spis treści

Ten artykuł jest częścią serii “Prace cykliczne”, przeznaczonej dla początkujących akwarystów, którzy szukają podstawowych informacji na temat prowadzenia akwarium morskiego lub dla osób zastanawiających się nad założeniem zbiornika i chcących dowiedzieć się, z jakim nakładem pracy się to wiąże.

By akwarium funkcjonowało prawidłowo i było na prawdę piękne, musimy regularnie wykonywać pewne prace. Jeśli jesteś początkującym akwarystą, to znalazłeś się w idealnym miejscu! 

Po co w ogóle czyścić pompy? 

Pompy obiegowe mają kontakt z glonami, śluzem i innym brudem z akwarium. Pracując 24/7 po jakimś czasie są brudne. Z czasem, im bardziej się zabrudzają, tym bardziej tracą swoja moc i zmniejsza się ich żywotność. Producenci pomp wymagają systematycznego czyszczenia urządzeń. Jeśli więc odeślemy na gwarancję pompę, która nie była regularnie czyszczona, reklamacja może zostać odrzucona ze względu na winę po stronie użytkownika. 

Czyszczenie pompy obiegowej

Czyszczenie pompy obiegowej musimy zacząć od wyłączenia obiegu wody w akwarium. Pompę wyjmujemy na zewnątrz sumpa. Wkładamy ją do pojemnika, na przykład do dużej miski. Rozkładamy pompę na części, wyciągamy z niej wirnik. 

Wirnik delikatnie oczyszczamy. Wnętrze bloku pompy wycieramy ostrożnie szmatką. Czyścimy również wlot i pozostałe niezbędne elementy.

Po wykonanym czyszczeniu, składamy całość i umieszczamy w sumpie. Pompę podłączamy ponownie do obiegu, uruchamiamy system i zwracamy uwagę, czy połączenie pompy i rur nie przecieka.

Po uruchomieniu pompy obiegowej może być potrzebna dodatkowa regulacja komina, bo pompa może mieć teraz trochę więcej mocy.

Czyszczenie pompy odpieniacza

Procedura czyszczenia pompy odpieniacza jest bardzo podobna, poza dwiema różnicami. Pierwsza sprawa – musimy wyjąć pompę z odpieniacza. Druga rzecz to, że wlot pompy i wirnik będą się różnić. W przypadku odpieniacza mamy do czynienia z wirnikiem igłowym.  Po wyjęciu z pompy, czyścimy go delikatnie tak, aby nie uszkodzić igiełek.

Po ponownym podłączeniu pompy do odpieniacza może być potrzebna regulacja urządzenia, ponieważ po oczyszczeniu może mieć trochę więcej mocy.

Podsumowanie

To jak często czyścić pompy jest zależne od stanu naszego akwarium i tego, ile brudu zbiera się na pompach. Jeśli jest go niewiele, pompy będziemy czyścić rzadziej, a jeśli pompa kolekcjonuje go dość sporo, to procedura będzie musiała być wykonywana częściej. Według mojej oceny, pompę powinno się czyścić mniej więcej w częstotliwości od 2-4 tygodni.

Jak zwykle zapraszam do komentowania tematu na Social Reef. Daj znać, jak często Ty serwisujesz swoje pompy.

O autorze

Picture of Marek Protasewicz

Marek Protasewicz

Akwarystyka morska jest moją pasją od ponad 10 lat. Uwielbiam się uczyć. Nasze hobby nauczyło mnie wielu cenny rzeczy takich jak cierpliwość, planowanie i rzetelność. Lubię łączyć pasję z pracą. Kilka lat temu prowadziłem sklep z akwarystyką morską Crazy Coral, który obecnie jest hurtownią zwierząt oraz produktów. Budując ten biznes od podstaw, uczyłem się na własnych błędach, niejednokrotnie płacąc ogromną cenę za wiedzę. Kierowałem projektem naukowym mającym na celu opracowanie metod szybkiego wzrostu koralowców w warunkach nienaturalnych. Projekt został zrealizowany przez Get Sales. Jestem współzałożycielem firmy Reef Factory, w której współtworzę produkty, odpowiadam za kilka obszarów w tym za budowanie dystrybucji. Firma produkuje inteligentne urządzenia do akwarystyki morskiej. Dla mnie to kolejny poziom rozwoju, w którym znów mogę coś zrobić dla naszej branży. Ostatnie projekty, które tworzę to Social Reef i ReefPedia.

Moje media społecznościowe

Logo Social ReefLogo instagramFacebook marek protasewicz     youtube marek protasewicz