Szukaj

Prace cykliczne: Kalibrowanie urządzeń

Spis treści

Ten artykuł jest częścią serii “Prace cykliczne”, przeznaczonej dla początkujących akwarystów, którzy szukają podstawowych informacji na temat prowadzenia akwarium morskiego lub dla osób zastanawiających się nad założeniem zbiornika i chcących dowiedzieć się, z jakim nakładem pracy się to wiąże.

We wpisie Jakie prace przy akwarium należy wykonywać cyklicznie? znajdziesz pełną listę zadań wraz z linkami do artykułów, które stanowią rozwinięcie poszczególnych tematów.

Jakie urządzenia kalibrujemy?

Kalibrujemy urządzenia dozujące oraz pomiarowe. Kalibracja powoduje, że są one dokładne, a wszystkim nam chodzi o to, aby nasze sprzęty były dokładne, powtarzalne i spełniały swoje funkcje.

Urządzenia wymagające kalibracji:

  • Pompy dozujące 
  • Automatyczne mierniki, na przykład do pomiaru KH (takie jak KH keeper)
  • Monitory do pomiaru wody na przykład do pH czy zasolenia
  • Można kalibrować automat do dolewania odparowanej wody, jeśli ma taką funkcję (Level keeper jest przykładem)

Jak często dokonywać kalibracji urządzeń?

Kalibracji dokonujemy zgodnie z zaleceniami producenta. W niektórych przypadkach jeśli możemy polegać na własnym doświadczeniu, to możemy to robić zgodnie z naszą wiedzą. Ja swoje pompy skalibrowałem raz, sprawdziłem po 3 miesiącach i kalibracja była dalej aktualna – na pewno opowiem o tym w jednym z przyszłych artykułów!

Przy okazji kalibracji proponuję zweryfikować stan wężyków na pompach dozujących oraz automatach do badania. Sprawdzamy, czy wężyki nie są zatkane lub przetarte.

Proces kalibracji poszczególnych urządzeń znajdziemy w instrukcjach obsługi danego sprzętu.

Sprawdzenie kalibracji 

Ważne, by po kalibracji wykonać testy. Przy pompach dozujących, sprawdzamy, czy wlewają odpowiednią ilość płynu, a przy urządzeniach pomiarowych wykonujemy testy próbne.

Pamiętam sytuację, jak klient podczas kalibracji sam błędnie wpisał ilość płynu, jaką podawał, a później nie sprawdził kalibracji testem na wlanie odpowiedniej ilości płynu. Finalny efekt był opłakany, więc pamiętaj, żeby w tym przypadku mieć do siebie ograniczone zaufanie i po kalibracji zawsze sprawdzać samego siebie! 

Podsumowanie 

Temat kalibracji sam w sobie nie jest trudny. Jak zwykle chodzi o nawyki i przestrzeganie kilku prostych zasad.

O autorze

Picture of Marek Protasewicz

Marek Protasewicz

Akwarystyka morska jest moją pasją od ponad 10 lat. Uwielbiam się uczyć. Nasze hobby nauczyło mnie wielu cenny rzeczy takich jak cierpliwość, planowanie i rzetelność. Lubię łączyć pasję z pracą. Kilka lat temu prowadziłem sklep z akwarystyką morską Crazy Coral, który obecnie jest hurtownią zwierząt oraz produktów. Budując ten biznes od podstaw, uczyłem się na własnych błędach, niejednokrotnie płacąc ogromną cenę za wiedzę. Kierowałem projektem naukowym mającym na celu opracowanie metod szybkiego wzrostu koralowców w warunkach nienaturalnych. Projekt został zrealizowany przez Get Sales. Jestem współzałożycielem firmy Reef Factory, w której współtworzę produkty, odpowiadam za kilka obszarów w tym za budowanie dystrybucji. Firma produkuje inteligentne urządzenia do akwarystyki morskiej. Dla mnie to kolejny poziom rozwoju, w którym znów mogę coś zrobić dla naszej branży. Ostatnie projekty, które tworzę to Social Reef i ReefPedia.

Moje media społecznościowe

Logo Social ReefLogo instagramFacebook marek protasewicz     youtube marek protasewicz