Szukaj

Prace cykliczne: Podmiana wody

Spis treści

Ten artykuł jest częścią serii “Prace cykliczne”, przeznaczonej dla początkujących akwarystów, którzy szukają podstawowych informacji na temat prowadzenia akwarium morskiego lub dla osób zastanawiających się nad założeniem zbiornika i chcących dowiedzieć się, z jakim nakładem pracy się to wiąże.

By akwarium funkcjonowało prawidłowo i było na prawdę piękne, musimy regularnie wykonywać pewne prace. Jeśli jesteś początkującym akwarystą, to znalazłeś się w idealnym miejscu! 

Rzeczy niezbędne do przygotowania solanki 

  • Wiadro lub pojemnik odpowiedniej wielkości
  • Grzałka
  • Bezpieczny cyrkulator (musimy być pewni, że cyrkulator nic nie oddaje do wody, tzn. aby wirnik nie rdzewiał lub inne jego metalowe elementy nie oddawały do wody niepożądanych substancji)
  • Sól
  • Refraktometr i płyn do kalibracji
  • Waga
  • Woda RO

Przygotowanie solanki do podmiany 

W akwarium wymieniamy najczęściej 10% objętości pojemności akwarium. Jeśli więc posiadamy akwarium 200L, to podmienimy 20L wody.

Do wiaderka wlewamy wodę RO. Następnie wkładamy grzałkę oraz cyrkulator. Nagrzewamy wodę do takiej samej temperatury, jaką mamy w akwarium – najczęściej będzie to 25 °C / 77 °F. Następnie odważamy odpowiednią ilość soli (zgodnie z zaleceniami producenta z opakowania), wybieramy wagę dla danego zasolenia. Naszym celem jest, aby solanka w wiaderku miała takie samo zasolenie, jak woda w akwarium. Wsypujemy sól do wiaderka.

Woda się miesza. Idealnie byłoby, gdyby taka woda mieszała się minimum 24h. Czas ten pozwoli chemii, zawartej w soli, połączyć się odpowiednio w wodzie, a niepotrzebne składniki się utlenią.

Po mieszaniu, sprawdzamy refraktometrem zasolenie. Jeśli odbiega od celu, to dosypujemy soli lub dolewamy wody do naszego wiadra. Pamiętajmy, że celem jest tutaj osiągnięcie takiego zasolenia, jakie mamy w akwarium. Nie zapominajmy też o takiej samej temperaturze. 

Pamiętamy, że po przysypaniu soli, należy ją szczelnie zamknąć.

Przygotowanie przyborów do podmiany wody

Do wykonania podmiany wody będziemy potrzebować:

  • Wąż
  • Wiadro odpowiedniej wielkości do zlewania wody z akwarium
  • Woda w wiadrze z przygotowaną wcześniej solanką
  • Szmatka lub inny materiał do wycierania mokrych powierzchni
  • Refraktometr i płyn do kalibracji

Jak wykonać podmianę wody? 

  1. Zatrzymujemy akwarium (wyłączamy obieg wody)
  2. Za pomocą węża zlewamy odpowiednią ilość wody (dokładnie tyle samo, ile będziemy wlewać do akwarium)
  3. Wlewamy wodę do sumpa lub akwarium (jeśli mamy miejsce na dodatkowa wodę w sumpie to lepiej dolać ją właśnie tam, a jeśli nie ma tam miejsca, to dolewamy wodę do głównego zbiornika)
  4. Uruchamiamy obieg wody
  5. Wycieramy ewentualną rozlaną wodę
  6. Wylewamy wodę zlaną z akwarium do ścieków
  7. Porządkujemy przybory

Podsumowanie

Podmiany wody to stały element prac przy zbiorniku morskim. Temat sam w sobie nie jest trudny, jak zwykle chodzi o nawyki i przestrzeganie kilku prostych zasad. Dziękuję za uwagę i zachęcam do czytania kolejnych artykułów – rozwijanie wiedzy w naszym hobby to podstawa.

O autorze

Picture of Marek Protasewicz

Marek Protasewicz

Akwarystyka morska jest moją pasją od ponad 10 lat. Uwielbiam się uczyć. Nasze hobby nauczyło mnie wielu cenny rzeczy takich jak cierpliwość, planowanie i rzetelność. Lubię łączyć pasję z pracą. Kilka lat temu prowadziłem sklep z akwarystyką morską Crazy Coral, który obecnie jest hurtownią zwierząt oraz produktów. Budując ten biznes od podstaw, uczyłem się na własnych błędach, niejednokrotnie płacąc ogromną cenę za wiedzę. Kierowałem projektem naukowym mającym na celu opracowanie metod szybkiego wzrostu koralowców w warunkach nienaturalnych. Projekt został zrealizowany przez Get Sales. Jestem współzałożycielem firmy Reef Factory, w której współtworzę produkty, odpowiadam za kilka obszarów w tym za budowanie dystrybucji. Firma produkuje inteligentne urządzenia do akwarystyki morskiej. Dla mnie to kolejny poziom rozwoju, w którym znów mogę coś zrobić dla naszej branży. Ostatnie projekty, które tworzę to Social Reef i ReefPedia.

Moje media społecznościowe

Logo Social ReefLogo instagramFacebook marek protasewicz     youtube marek protasewicz