Szukaj

Prace cykliczne: Wysyłka wody na ICP

Spis treści

Ten artykuł jest częścią serii “Prace cykliczne”, przeznaczonej dla początkujących akwarystów, którzy szukają podstawowych informacji na temat prowadzenia akwarium morskiego lub dla osób zastanawiających się nad założeniem zbiornika i chcących dowiedzieć się, z jakim nakładem pracy się to wiąże.

We wpisie Jakie prace przy akwarium należy wykonywać cyklicznie? znajdziesz pełną listę zadań wraz z linkami do artykułów, które stanowią rozwinięcie poszczególnych tematów.

W artykule, który właśnie czytasz, omówię temat regularnego wysyłania próbek wody na analizę ICP. Dowiesz się, dlaczego warto mieć to zadanie na swojej liście prac cyklicznych.

Przyjemnego czytania!

Czym w ogóle jest ICP? 

Jest to najdokładniejsza spośród obecnie dostępnych metod określania składu pierwiastkowego wody morskiej i RO. ICP-OES to technika atomowej spektrometrii emisyjnej ze wzbudzeniem w plazmie indukowanej (ang. Inductively Coupled Plasma Optical Emission Spectrometry). Krótko mówiąc, dzięki wysokiej temperaturze plazmy, spektrometr jest w stanie określić poziom zarówno składników głównych, jak i śladowych z jednej próbki wody, co daje nam dużą kontrolę nad stabilnością zbiornika.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o analizie ICP-OES, temat został opisany szerzej w specjalistycznym artykule z działu Chemii.

Co bada ICP?

Test ICP-OES bada około 40 różnych pierwiastków: 

Sód (Na), Wapń (Ca), Magnez (Mg), Potas (K), Stront (Sr), Bor (B), Brom (Br), Siarka (S), Lit (Li), Beryl (Be), Bar (Ba), Tytan (Ti), Wanad (V), Chrom (Cr), Mangan (Mn), Żelazo (Fe), Kobalt (Co), Nikiel (Ni), Miedź (Cu), Cynk (Zn), Glin (Al), Krzem (Si), Arsen (As), Antymon (Sb), Cyna (Sn), Kadm (Cd), Selen (Se), Molibden (Mo), Rtęć (Hg), Fosfor (P), Fosforan (PO4), Ołów (Pb), Jod (I), Wolfram (W), Skand (Sc), Lantan (La).

Po co wykonujemy cyklicznie testy ICP?

Wynik analizy ICP pokazuje nam, czy w akwarium nie mamy niedoborów lub nadmiaru poszczególnych pierwiastków. Dzięki testom możemy określić, czy do wody nie dostają się zabrudzenia, pochodzące np. z rdzewiejących elementów metalowych, znajdujących się w zbiorniku.

Dzięki informacji, że coś zanieczyszcza nam wodę, jesteśmy w stanie wykryć przyczynę i wyeliminować problem, zanim w akwarium dojdzie do tragedii.

Wysyłając cyklicznie testy ICP, będziemy mogli uzupełnić wodę o brakujące makro- i mikroelementy, które mogą być ważne dla zwierząt w akwarium. 

Inną formą wysyłki wody na test ICP jest forma interwencyjna. Oznacza to, że próbkę wysyłamy w momencie, gdy już wydarzy się coś niepokojącego, a nasze zwierzęta mają problem ze zdrowiem. Analiza ICP pozwala nam określić, jaki jest problem. 

Zdecydowanie polecam wejść w nawyk wysyłania wody na test cyklicznie. Pozwoli Ci to działać prewencyjnie i uniknąć strat.

test ICP instrukcja

Instrukcja wykonania testu ICP

Badanie ICP (ang. Inductively Coupled Plasma) jest niezwykle ważnym narzędziem dla akwarystów morskich, którzy chcą utrzymać zwierzęta w swoim akwarium w doskonałej kondycji. Dlaczego? Tego dowiesz się z artykułu.

Podsumowanie 

Kwestia analizy ICP jest wciąż różnie postrzegana przez akwarystów morskich. Z jednej strony są osoby, które rozumieją, jak ważne jest cykliczne wysyłanie wody na badanie ICP i czerpią z tego korzyści, z drugiej strony mamy osoby, które podejmują takie działanie dopiero, kiedy coś złego dzieje w akwarium. Wybór należy do Ciebie!

O autorze

Picture of Marek Protasewicz

Marek Protasewicz

Akwarystyka morska jest moją pasją od ponad 10 lat. Uwielbiam się uczyć. Nasze hobby nauczyło mnie wielu cenny rzeczy takich jak cierpliwość, planowanie i rzetelność. Lubię łączyć pasję z pracą. Kilka lat temu prowadziłem sklep z akwarystyką morską Crazy Coral, który obecnie jest hurtownią zwierząt oraz produktów. Budując ten biznes od podstaw, uczyłem się na własnych błędach, niejednokrotnie płacąc ogromną cenę za wiedzę. Kierowałem projektem naukowym mającym na celu opracowanie metod szybkiego wzrostu koralowców w warunkach nienaturalnych. Projekt został zrealizowany przez Get Sales. Jestem współzałożycielem firmy Reef Factory, w której współtworzę produkty, odpowiadam za kilka obszarów w tym za budowanie dystrybucji. Firma produkuje inteligentne urządzenia do akwarystyki morskiej. Dla mnie to kolejny poziom rozwoju, w którym znów mogę coś zrobić dla naszej branży. Ostatnie projekty, które tworzę to Social Reef i ReefPedia.

Moje media społecznościowe

Logo Social ReefLogo instagramFacebook marek protasewicz     youtube marek protasewicz